
Bulk Garnishes
Our high-quality dehydrated garnishes make it easy to enhance classics and house cocktails without sacrificing time, labor and prep space.
Through our commercial dehydrating process, we are able to achieve a consistent cut that is tough (if not impossible) for busy bar workers to replicate. The result is beautiful garnishes that boost cocktail presentation and perceived value.
Hand-selected for quality and uniformity, our bulk garnishes deliver unbeatable value at a per-unit cost that you won’t find anywhere else. Available in seasonal styles to support rotating cocktail lists, Crew’s dehydrated garnishes offer an efficient and cost-effective alternative to prepping in-house.
Slice Counts & Cost per Unit
GARNISH | SLICES PER LB | COST PER UNIT | ||
---|---|---|---|---|
1 LB | 2 LB | 5 LB | ||
Lemon | 200 | $.17 | $.16 | $.15 |
Lime | 200 | $.19 | $.18 | $.16 |
Orange | 100 | $.32 | $.29 | $.27 |
Blood Orange | 125 | $.47 | $.43 | $.40 |
Pineapple | 50 | $.80 | $.75 | $.68 |
Grapefruit Halves | 125 | $.27 | $.25 | $.23 |